Παρασκευή 16 Σεπτεμβρίου 2011

Μπράβο στην Εθνική μας!!! Μεγάλη νίκη με Σερβία

Το πήραμε, το πήραμε το Ευρωπαϊκό!
Τα παιδιά του Ηλία Ζούρου, μετά από εκπληκτική εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο, με μπροστάρηδες τους "τρεις σωματοφύλακες", Μπουρούση (27 πόντους, 6 ριμπάουντ), Ζήση (18π., 5 ασίστ) και Φώτση (16π., 8 ριμπάουντ) και με τον Καλάθη να μοιράζει 10 ασίστ και να πετυχαίνει νταμπλ-νταμπλ(!), έκαναν σπουδαίο ματς απέναντι στη Σερβία στον πρώτο αγώνα κατάταξης για τις θέσεις 5-8 και μπήκαν στην προνομιούχο εξάδα (οι πρώτες δύο ομάδες του Ευρωμπάσκετ πάνε απευθείας στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου, ενώ εκείνες που θα καταλάβουν τις θέσεις 3-6 θα έχουν μία δεύτερη ευκαιρία πρόκρισης μέσω προολυμπιακού). Αύριο (21:00, ΕΤ1) η Εθνική μας θα αντιμετωπίσει την οικοδέσποινα Λιθουανία σε αγώνα γοήτρου για την τιμητική 5η θέση στη διοργάνωση.
Στο 1ο δεκάλεπτο του αγώνα με τη Σερβία είδαμε ...πράματα και θάματα από την Εθνική μας, η οποία με εκπληκτική εμφάνιση σε άμυνα και επίθεση και παρά την απογοήτευση από τον χθεσινή ήττα από τη Γαλλία στον προημιτελικό, έπαιξε μπάσκετ υψηλού επιπέδου! Μόλις στο 4ο λεπτό το σκορ ήταν 15-2, στο 7΄ έγινε 25-4, ενώ η διαφορά στο 10΄ είχε εκτοξευτεί στους 26 πόντους (34-8), με τους παίκτες μας να ...ζωγραφίζουν από παντού.

Στο 2ο δεκάλεπτο η ελληνική καταιγίδα κόπασε, ωστόσο η διαφορά δεν κατέβηκε κάτω από τους 20 πόντους και έκλεισε στο ημίχρονο στους 22 (48-26), με τους Μπουρούση και Ζήση να οδηγούν στην επίθεση με 16 και 14 πόντους αντίστοιχα!
Στο 3ο δεκάλεπτο οι Σέρβοι προσπάθησαν να μαζέψουν τη διαφορά, εκμεταλλευόμενοι και την κούραση των Ελλήνων παικτών που έχασαν το ρυθμό τους, ωστόσο και πάλι η διαφορά 16 πόντων του 30ού λεπτού μπορούσε να θεωρηθεί ασφαλείας (64-48). Και ήταν, καθώς παρότι η Σερβία μείωσε στο 32΄ στους 10 (65-55) και ο Ζήσης τραυματίστηκε στον αστράγαλο βγαίνοντας εκτός αγώνα, η Εθνική μας βρήκε την ψυχραιμία και τις απαντήσεις, ανέβασε και πάλι τη διαφορά στους 15 στο 35΄ (70-55) και πλέον έφτασε χωρίς άγχος στη νίκη - πρόκριση με το τελικό 87-77.
Τα δεκάλεπτα: 34-6, 48-26, 64-48, 87-77.
Για την ιστορία, να θυμηθούμε ότι από το Ευρωμπάσκετ έλειψαν για διάφορους λόγους οι Διαμαντίδης, Σπανούλης, Παπαλουκάς, Σχορτσανίτης, Τσαρτσαρής, Περπέρογλου, Μαυροκεφαλίδης και Βασιλόπουλος. Ωστόσο, παρά τις σημαντικές απουσίες, αυτοί που πήγαν στη Λιθουανία, τα έδωσαν όλα και πέτυχαν ακόμα ένα μεγάλο στόχο για την επίσημη αγαπημένη!
πηγή: sportdog.gr